خانه / دسته‌بندی نشده / نقد تحلیل فیلـم The Huntsman: Winter’s War (شکارچی: جنگ زمستان)

نقد تحلیل فیلـم The Huntsman: Winter’s War (شکارچی: جنگ زمستان)

دانلود فیلم خارجی


کارگردان : Cedric Nicolas-Troyan

نویسندگان : Evan Spiliotopoulos, Craig Mazin

بازیپرهزینه : Chris Hemsworth, Jessica Chastain, Charlize Theron

خلاصه جریان :آیینه جادویی دزدیده شده است شکارچی بایستی آن را پس بگیرد قبل از این که آیینه به ملکه یخی برسد . در این راه یک گروه چهارنفره از دورف ها حاوی “نیون” و سارای از مرگ برگشته او را همراهی می کنند. شکارچی در این راه سه هدف دارد …

منتقد: جیمز براردینلی (امتیاز ۵ از ۱۰)

وقتی که چهار سال پیش فیلم جالب “سفید برفی شکارچی” اکران شد توانست تا حدودی این داستان پری گونه قدیمی را ( که یادآور کارتون کلاسیک دیزنی است ) به فیلـم فانتزی ماجراجویانه تبدیل نماید . فیلـم “شکارچی : جنگ زمستان” ، که می توان آن را هم یک دنباله هم پیش درآمد نامید ریسک می نماید و به قلمرو فیلم دیدنی های چندگانه “ارباب حلقه ها” “هری پاتر” وارد می شود بدون این که اصل با اهمیت فیلـم های حماسی- فانتزی را رعایت نماید : “مدت کافی” یک شرط ضروری جهت روایت این گونه آثار است . شرح پیچ و خم شخصیت ها و گره های داستانی چندین ساعت کار لارم دارد نه چندین دقیقه! به همین اقتباس “پیتر جکسون” از سه گانه “جی.آر.آر تالکین” ۹ ساعت طول کشید حاوی هشت فیلـم شد تا جهان ی تالکین را به روی پرده سینماها بیاورد. البته اگر چه فیلم جالب سعی کرده در زمان ۱۱۴ دقیقه ای اش جزییات خیلی ی را در داستانش به زور جا نماید اما با این وجود “شکارچی : جنگ زمستان” باز شتاب زده و ناقص است. ضروری نیست یادآوری کنم که فیلـم نامـه بعضی وقتها اوقات خیلی بد است، به شکلی که بازیگـران را مجبور می نماید به آموزش شگفت انگیزی با چهره هایی بی حس دیالوگ های بد را بازخوانی کنند .

منصفانه قضاوت کنیم، فیلـم زیاد هم بد نیست. معیارهای زیاد ی که یک اثر فانتزی ماجراجویی تاثیر گذار را شکل می دهند در این فیلم جذاب بهتر به کار رفته اند اما به اجرای بد تاثیرشان را از دست داده اند . تک صحنه های درخشانی در فیلم جالب وجود دارند ولی به دلیل شتاب زدگی در ارائه داستان، این صحنه ها پتانسیل برای هیجان انگیز بودن را از دست داده اند . انتخاب برخي بازیگران هم در نوع خود عجیب است. تصمیم استفاده نکردن مجدد از “کریستن استوارت” به عنوان نقش سفید برفی، ( غیر از صحنه مختصر که چهره اش معین نیست ) وجور تنها یک دورف “نیون” (نیک فراست) در فیلـم بحث برانگیز است .

یک سوم ابتدایی “شکارچی : جنگ زمستان” درباره فیلـم قبلی و ارائه شرح مختصری از قدیم شکارچی که چگونه تبدیل به شکارچی شد و چگونه ملکه “رِوِنا” (شارلیز ترون) تاج و تخت را تمالک کرد و خواهر مهربان و نجیب خود “فریا” ( امیلی بلانت ) را به ملکه یخی شمال تبدیل کرد . همچنین “سارا” (جسیکا چستین) همسر شکارچی نیز در این فیلم جذاب معرفی می شود ؛ او در زمانی که فیلـم قبلی “سفید برفی شکارچی” رخ می دهد مرده است . حدود ۴۰ دقیقه در “شکارچی : جنگ زمستان” اتفاقات، هفت سال جلو می رود ما به قسمت جدید جریان می رسیم . آیینه جادویی دزدیده شده است و شکارچی باید آن را پس بگیرد قبل از این که آیینه به “فریا” برسد . در این راه یک گروه چهارنفره از دورف ها حاوی “نیون” و سارای از مرگ برگشته او را همراهی می کنند. شکارچی سه هدف دارد : ۱) پس گرفتن آیینه ۲) شکست دادن “فریا” قبل از این که قدرت را کاملا به دست بگیرد منطقه سفیدبرفی را تسخیر نماید ۳) به دست آوردن عشق دوباره “سارا” .

بازیپرهزینه زن این اثر چندان خوب ی ندارند . “شارلیز ترون” ، “امیلی بلانت” “جسیکا چستین” جمعا ۴ نامزدی اسکار ۱۲ نامزدی گلدن گلوب و ۴ نامزدی جایزه بفتا را در کارنامـه دارند . فیلم جذاب “شکارچی : جنگ زمستان” نمی تواند جایزه ای به این تعداد افتخارات بازیگـران بیفزاید . “ترون” در “سفیدبرفی و شکارچی” توانسته بود با نقشش همموسیقی شود . “بلانت” توانسته حداقل یک درجه بهتر و بامهارت تر عمل نماید و فرد ناراحتی انگیز “فریا” را به تصویر بکشد . “چستین” تلاش می نماید خسته کننده به نظر نرسد . “کریس همسوورث” نیاز دارد بین فیلم دیدنی های “ثور” توقفی داشته باشد در نقش های دیگر خودی نشان دهد .

به نظر می رسد که طراحی تولید تحت تاثیر فیلم زیبا های “ارباب حلقه ها” و “مالفیسنت” بوده است. بحث و اختلاف هایی که بین دورف ها وجود دارد به خلق لحظه های کمدی که فیلم دیدنی به آن نیاز دارد کمک می نماید چون به اندازه کافی تم جریان به علت نقشه های آخرالزمانی “فریا” تاریک تیره است . اما چنانچه شوخی های تا میزانی پوچ و بی مغزشان هدف دارتر زیرکانه تر می بود ممکن است می توانست بیشتر مفید باشد.

فیلم جذاب به طور غیر مستقیم به انیمیشن زیبا “یخ زده” اشاره دارد “عشق حقیقی” را به عنوان پیش زمینه مهمی در فیلـم بیان می سازد ، امید دارد بتواند دل خانوم های جوان را به دست بیاورد . اما اگر چه این هدف جزو ساختار مهم فیلم جذاب است ولی به نظرم چندان موفق نبوده. راه های دیگری هم برای نشان دادن عشق غیر از نشان دادن فرد هایی که دائما از آن حرف می کنند، وجود دارد . بی انصافی است چنانچه بگوییم فیلم زیبا “سفیدبرفی و شکارچی” قابلیت داشتن فیلـم ی به عنوان دنباله را نداشت. مساله “شکارچی : جنگ زمستان” نبود ایده های نو نیست بلکه عدم توانایی اجرای این ایده ها در این جریان قدیمی که قبلی ه ای قوی دارد به فیلم جذاب ضربه می زند ترکیب کردن استعارات خیلی فانتزی- ماجراجویی به جریان در این فیلم زیبا کمکی نکرده است .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آشنایی با دیدنی های تفریحی یونان

تور یونان مروز می‌خواهیم سفر ی را در زمان و محل شروع کنیم، تاریخ را …