خانه / دسته‌بندی نشده / تنظیم موسیقی

تنظیم موسیقی

خريد وي اس تي

آهنگ ساز بعنوان خالق ملودی اصلی موزیک که حتی میتواند هیچ گونه تحصیلات مویسقی و یا آشنایی به نظریه موسیقی هم نداشته باشد। وی میتواند ملودی اصلی را روی ساز بسازد بنوازد و یا فقط آنرا بخواند یا زمزمه نماید ।ملودی را در قالب یک موزیک بدون کلام زمزمه نماید یا آنرا روی شعری بخواند।خلاصه او تنها خالق ملودی اولیه بر طبق حس خود است ।اما او میتواند موسیقی دان حتی تنظیم کننده باشد که در آنصورت کار خیلی راحتر می شود ।
اما تنظیم کننده اوفردی است که وظیفه رنگ آمیزی نتهای اصلی ملودی موسیقی ساز را بر عهده دارد.او می بایست کاملا با علم موسیقی تئوریات پیشرفته موسیقی آشنا باشد. به قابلیت اجرای انواع سازها و حس و روح ولوم آنها آشنا باشد. از علومی مثل کنتر پوان هارمونی در موسیقی کاملا مطلع داری مهارتهای عملی دربکار گیری آنها در نزدیکی نتها باشد.در کل او کسی است که وظیفه نوشتن آماده کردن تمام نتهای موسیقی جهت هرکدام از سازها انتخاب ی(بوسیله خودش یا آهنگ ساز) و نیز حفظ همموزیک ی تمام این نتها وحس و حال آهنگ و در کل ایجاد ترکیبی زیبا از نتها صداها تکنیکهای مختلف را بر عهده دارد به نظر من اوست که میتواند ملودی آسان را به زیبا ترین حالت به گوش ما برساند و یا یک ملودی زیبا را خیلی ساده حتی دوباره تکرار ی نشان دهد.
ودر انتها نوازندگان می باشند که نتهای تولید شده را با سازهای مختلف مینوازند شما حاصل کار آهنگ ساز و تنظیم کننده را میشنوید.

در ابتدا به زبان آسان می بایست بدانیم میکس چیست.میکس رابطه برقرار کردن بین تنکولوزی و تجهیزات با هنر موزیک است.ممکن است تا به حال شده باشد که آهنگ ی بسازید و در ان از تمام الات موسیقی که تمام از ان مصرف می کنند استفاده کرده باشید اما…….

کیفیت صوت آهنگ شما چه به صورت کلی چه به صورت تک به تک به هیچ وجه به دل شما نمی نشیند و ان طور که موسیقی های افراد پیشرفته به گوش می رسد موسیقی شما نیست یا به جمله دیگر صداها در آهنگ شما واضح نیستند یا بیش از میزان تیره یا روشن وتیز …. می باشند .اینها اتفاقاتی است که اقطعا لا اکثر ما با ان برخورد کرده ایم.در واقع ما با این فرض شروع می کنیم که شما با پروگرام هایی چون

(Cubase,Nuendo,Sonare,reason,FL Studio و…)اشنایی دارید.میکس یکی از چندید علت ی است که متوالی به صورت زنجیر وار قرار می گیرند تا یک آهنگ را به طور کلی تشکیل دهند با این که میکس یکی از با اهمیت ترین و در عین حال قویترین علت است اما ارزش میکس جدای از تمام مطالب ذکر شده در بالامی تواند در این باشد که پوشاننده نقاط ضعف در سری های دیگر است.

(اما شما سعی بکنید در سری های دیگریعنی انتخاب شعر.سبک یا تم موسیقی .ریتم.ملودی هارمونی و … نهایت وسواس را به خرج دهید).

این که کار را چطور میکس میکنیم به جزئیات موزیک به الات موسیقی به کار رفته در آهنگ به سبک و… بستگی دارد هر سبکی میکس ویژه به را دارد.

شما می توانید با چهار دسته وسایل سبکهای مختلف میکس را خلق بکنید :

a_ فیدرهای ولوم صدا,دامنه (volume) که کمپرسور لیمیتر نویز گیت ها در این دسته قرار دارند در واقع کار کمپرسور لیمیتربه طور خلاصه این است که از دیستورت شدن صدا پیشگیری می نماید وصدا را از میزانی که برای ش تعیین شده كم شدن می دهد به مفهومپارت های بیش از میزان بلند صدا را كم شدن می دهد و با بخش های پایین صدا کاری ندارد در واقع باعث می شود که ما درک واضح تر تمیز تری از صدایمان در میکس داشته باشیم توصیه می کنم بر روی تمام سازها یا بیشتر سازهایتان خط کمپرسور بیندازید ( اما این توضیح خیلی کوتاه و خلاصه است کارایی کمپرسور و لیمیتر بیش از این است تنظیمات ان خیلی با اهمیت زیاد است تا باعث خفگی صدا نشود وهمين طور این دو به مفهومکمپرسورو لیمیتر ی فرق هایی هستند که به امید خدا در بخش های بعدی اموزش میکس به تفضیل در مورد تنظیمات فرق های این دوبرای تان توضیح خواهم داد)نویز گیت مانند کمپرسور کار می نماید ولی بر عکس زیبا به مفهومصداهایی با فرکانس پایین تر از میزان تعیین شده را در وقت ی که سیگنال اصلی در حال پخش نیست می برد.

b_ اکولایزر ها که سه نوع می باشند
۱- گرافیک اکولایزر که از۵ باند شروع می شود تا۳۱باندی. ۵باندی که در سیستم اتومبیل ها یافت می شودو۳۱باندی هم در استودیو ها صدابرداری های زنده مصرف می شود ۲- پارامتریک اکولایزر که به دلیل وجود دکمه کنترل پهنای باند Qجهت اکولایزکردن سازها به طور ظریف و حساس زیاد مناسب هستند ۳- اکولایزرهای Roll off که فیلتر پایین گذر و بالا گذر هستند روی میکسرها با کلمات High Pass وLow Pass نمایش داده می شوند که کل فرکانس های بالا یا کل فرکانس های پایین را کات می نماید .

پن(Paning) یا جایگذاری. شما برای داشتن میکس خوب باید صداهایتان را به طوری درست در وسط ,چپ,و راست جایگذاری بکنید که تمام صدا ها بهتر شنیده شوند و نمی بایست به طور مثال تمام صداها را در وسط قرار دهید که این به سبک و سازهای استفاده شده شما در کار بستگی دارداما بعضی از سازها مانند اکثرا در بیشتر سبکها فقط به وسط پن می شوند اما در سبک Jazzچون در برخي مواقع باس ملودی می نوازد کمی به طرفین پن می شود.

kick,Bass,…

d_افکت ها که حاوی Delay.Reverb.Flangers.Choruses.Phase و… می شود.

میکس بحث زیاد بسیار زیاد مفصلی است واین متن شرح زیاد بسیار زیاد کوچکی است از بحث میکس .اما چند نکته را در انتها ضروری به یاد اوری می دانم ان هم این است که میکس کار خیلی سلیقه ای است به غیر از یکسری قوانین موکد بیشترین در صد این کار خلاقیت سلیقه است پس ممکن است شما میکس عالی انجام دهید ولی از نظر شخص دیگر خیلی بد باشد نکته با اهمیت زیاد این است که شما تلاش بکنید کار تمیز انجام دهید و این نکته را یاد اور می شوم که خلاقیت زیاد محدود است هم چنین قواعد قوانین برای شکسته شدن بوجود امده اند . به خودتان اعتماد بکنید حتی چنانچه میکس مسترینگ نیز بلد نباشید می توانید کار بهتر را با استفاده از حس قوی خودتان انجام دهید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آشنایی با دیدنی های تفریحی یونان

تور یونان مروز می‌خواهیم سفر ی را در زمان و محل شروع کنیم، تاریخ را …